Palamut Izgara
Dün sabah ormanda...

Tutmaç Çorbası

Tutmac

Dün akşam, eve erken gitmenin hevesiyle ana yemeğin yanına yapmak için forumda tarif ararken buldum bunu. Doğrusu ben arama kutusuna kereviz yazmıştım ama bu çorbayı görünce kerevizden vazgeçtim.

Aslında ben yeşil mercimek hayranı Ayşe İkbal'e yedireceğim diye seviniyordum ama kendisi çorba pişene kadar önüne koyduğum kuru bamya yemeğini jelibon yer gibi yediği için buna yeri kalmadı. (Bu arada bir gün gelip yemek seçmeye başlayacak diye korkuyorum) O bugün deneyecek olsa da biz çok sevdik tadını.

Bu seferki tarif bir diğer Gönül'den. Ben farklı olarak mercimekleri erişteleri eklemeden haşladım, bir de kızım yiyebilsin diye biber eklemedim. Teşekkürler Gönül!

Tutmaç Çorbası:
Malzemeler:

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 1 avuç erişte
  • 2 su bardağı yoğurt
  • tuz
  • arzuya göre tereyağı, kırmızı toz biber, nane

Hazırlanması:

  1. Yeşil mercimeği tencereye alıp üzerine su ekleyin. Mercimekler pişmek üzere iken erişteleri ilave edin. 
  2. Erişteler pişince 2 su bardağı yoğurdu bir kapta karıştırın. Çorbanın suyundan yoğurda ekleyip ılıtın. Yoğurdu çorba tenceresine ilave edin.
  3. Tuzunu ayarlayın. Bir tavada yağı eritip biberi kızdırın. En son üzerine bolca nane serpin.

Comments

merhaba hatice bir elazigli olarak bu çorbanin kesinlikle tutmaç çorbasi olmadigini belirtmeliyim.çok sik yaptigimiz bir çorbadir tutmaç.kare kesilmis hamurlar kurutulur ve sene boyunca kullanilabilir.zaten bu hamura tutmaç deriz biz.sen ise eriste ile yapmissin.seninkine yogurtlu eriste çorbasi demek daha dogru yada yalanci tutmaç çorbasi :).ayrica yogurda yumurta sarisi ve bir kasik un eklenmeli kesinlikle, yoksa kesilir.zaten senin çorban da kesilmis gibi duruyor.uzerine yagda kizdirilmis nane ve pulbiber enfes olur.

bende bu akşam denedim. eşimin çok hoşuna gitti. ama ben 1 diş de sarımsak ekledim

Merhabalar,

Ben de uzun zamandir bu siteyi buyuk bir zevkle takip edenlerdenim... Bes yil once evlenerek yurtdisina tasindigim icin yemek konusunda ablamin bana hediye ettigi Emine Beder'in yemek kitabindan ve arkadasimin tavsiye ettigi Portakal Agaci'ndan baska bir yardimcim olmadi... Kitabim ve bu site sayesinde pek cok defa kalabaliklara ziyafetler hazirladim ve cok mutlu oldum... Simdiye kadar bir kez bile yorum yazmadim, yazilan yorumlarida cok seyrek o da yemek tarifine bir katkisi olabilir belki diyerek okudum. Tuba Hanim'in yorumu uzerine ben de yazmak istedim. Benimde 16 aylik bir kizim var ve evden calisan sansli kisilerdenim. Hatice, sizi cok iyi anliyorum ve eskisi kadar yazamasaniz bile hala yazmaya calismanizi cok takdir ediyorum. Sonucta kacimiz cocuk sahibi olduktan sonra hobilerimizin ne kadarina devam edebiliyoruz ki... Tabii ki oncelikler degisiyor, bu anne olmanin bence en guzel yani.

Sevgiyle ve agzimizin tadiyla kalalim

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)