Kabak ve Brokoli Salatası + Bu Hafta Dolabınızda Neler Var?
Organik Menü

Közlenmiş Domates Çorbası

Kozlenmisdomatescorbasi1

Bu çorbanın tarifini dün Flickr üyelerinden Mariana'da görmüştüm. Bugün Ayşe İkbal'in uyku saatinde domatesleri közledim, uyanınca da beraber pişirme kısmını hallettik. "Biraz daha vereyim mi" diye her soruşumda kafasını aşağı yukarı sallamasına bakılırsa epeyce beğendi bu tarifi.

Kozlenmisdomatescorbasi2

Közlemenin domateslere verdiği tat kadar soğan ve sarımsağa kattığı aroma da çok hoş.

Közlenmiş Domates Çorbası

Tarif Mariana'nınkinden farklar içerebilir.

Malzemeler:

 • 14 adet orta boy domates, yıkanmış, ikiye veya dörde bölünmüş
 • 1 soğan
 • 1 baş sarımsak
 • 1 litre kaynamış su
 • tuz
 • karabiber
 • arzuya göre taze nane, fesleğen veya rendelenmiş kaşar peyniri

Hazırlanması:

 1. Domatesleri, soğanı ve sarımsağı 160C ısıdaki fırına koyup 45 dakika közleyin. Hepsi iyice yumuşayınca fırından alın.
 2. Soğan ve sarımsakları soyun. Soğanları doğrayın. Az zeytinyağı eklenmiş tencerede sarımsaklarla beraber 2-3 dakika çevirin.
 3. Domatesleri ve kaynamış suyun yarısını tencereye ekleyip blendır ile püre haline getirin. Bir taşım kaynatıp suyun kalan yarısını ekleyin. 
 4. Tuzunu ve karabiberini ekleyin. İsteğinize göre taze otlar veya peynir ile süsleyip servis yapın.

Comments

çok lezzetli olacağından eminim. 16 adet domates cherry domates mi olacak? bir de blenderdan domatesleri geçirdiğinizde kabuklarıyla mı geçiriyorsunuz?

Merhaba Hatice,
Bu kadar çok şeyi hayatına nasıl sığdırıyorsun çok merak ediyorum. Çok teşekkürler bu sayfada olduğun için. Senden özellikle şu anda da mevsimi olan ayva tatlısı vermeni isyorum. lütfen bu isteğimi kırma. Kolay gelsin...

Tesekkurler ..corba cok hos olacaga benziyor. En kisa zamanda denenecegi kesin.Benim kizlarimda domates corbasi hastalari.Her turunu seviyorlar.Hemde cok besleyici.Bende soyle yapiyorum. Sehriye corbasi seklinde.Once domatesleri rendeliyorum.Azicik zeytinyagini tencereye koyup azicik sarmisak rendeliyorum ve olmesini bekleyorum.Sonra rendelenmis domatesleri ekleyip iyice bir donderiyorum.Sonra bir kasik kadar domates salcasi ekliyorum.Suyu ve herseyi tamamlandiktan sonra iyice kaynatip yogunlasmasini sagliyorum.En son uzerine bir avuc kadar sehriye atip oyle biraz daha pisiriyorum.Uzerine en son nane serpin cok guzel oluyor.Karabiberide ekledinizmi cok hos bir tarif cocuklara...Puf noktasi domatesi bol sehriyesi az oluyor .Afiyetle yiyiniz.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)