Ispanaklı Köfte
Buffalo Stili Tavuk But

Moğol Barbeküsü

Mogolbarbeku1

İstanbul'da Moğol Barbeküsü ile meşhur bir lokanta var. Bu lokantanın büfesinden dilediğiniz etleri, sebzeleri, sosları ve baharatları seçiyorsunuz, aşçıları da sizin için sac ızgarada bunları pişirip çin eriştesi (noodle) ile karıştırarak hazırlıyor. Biz burayı ne zaman görsek evde de denememiz gerektiğini konuşup duruyorduk. Bugün markette acı biberleri görünce buradan da fikirler alarak denemeye karar verdim.

Mogolbarbeku2


Moğol Barbeküsü

4 kişilik


Malzemeler:

 • 4 kişilik çin eriştesi
 • susam yağı veya ayçiçek / zeytinyağı
 • Yarım kilo dilediğiniz bir et çeşidi: ince ve uzun kesilmiş bonfile, tavuk döner şeritleri, kuzu but veya mezgit olabilir.
 • Dilediğiniz sebzeler, doğranmış biçimde: soğan, karnabahar, fasulye, patlıcan, mısır, brüksel lahanası, brokoli, pırasa, jalapeno biberi, taze soğan, ıspanak, mısır, kabak, dolamıl biber, soya fasulyesi, bezelye, lahana, vb.
 • dilediğiniz bir sos: soya sosu, barbekü sosu, meksika sosu, tatlı-ekşi sos, vb.
 • baharatlar, tuz, karabiber, kimyon, sumak, yenibahar, köftebaharı, vb.

Hazırlanması:

 1. Önce erişteyi kaynar suda 5-6 dakika haşlayıp suyunu süzün ve bir kaseye alın.
 2. Wok (çukur) tavanızı veya dökme demirden büyük tavanızı iyice ısıtın.
 3. Isınınca sebzelerin yapışmasını engellemeye yetecek kadar yağ koyun. (Çok fazla yağ varsa veya tavanız yeterince büyük değilse iyi sonuç alamazsınız buna göre iki seferde pişirmeyi düşünebilirsiniz)
 4. Sebzeleri ve etleri tavaya atın. Ara sıra karıştırarak hepsini pişirin. (et ve sebzelerde yanmalar olabilir ama tamamen yanmasına izin vermeyin.)
 5. Pişme işleminin sonuna doğru sebzelerin üzerini hafif kaplayacak kadar sosunuzu ve baharatları ekleyip birkaç dakika daha pişirin.
 6. Erişte ile karıştırarak servis yapın.

Comments

selamun aleykum,az once yeniden soyayla ilgili tairfleri ararken yine onceligi sizin adrese tiklayarak yaptim ve gecen yilin 10.ayinda yolladigim soruya hala cevap alamadigimi gordum ve sebebini merak ettim?ben sadece soya fasulyesini ve filizini aldiginizi soylediginiz adanali ziraat muhedisinin mail adresini bulamadigimi ve yardimci olmanizi rica etmistim,sayfalari duzenliyosunuz ayrica ben hangi sayfadan girdigimide unuttugum icin bulamiyorum tekrar amam yorumlar bolumunu okurken cikmisti karsima,tekrar rica etsem yardimci olurmusunuz cok fazla ve guzel tahu tenpe tarifleri vermisti soyayla ilgili o adres bize ama silindi bilgisayardan yardimlariniz bekliyorum.zeynep soydemir

yaptim cok begendi esim.. zaten begenmemesi imkansiz... esim amerikali! ama yaptigim yemek stir - fry a cok benzedi. zaten sanirim stir -fry...severek yedik cunku zaten damak tadina cok yakindi esimin. cin eristesini ve stir fry sosumda oldugu icin kolay yaptim. cok gzl bir yemek

ayyyy ço güzel yaaa açımda zaten varya iyice iştahım kabardı

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)