Kremalı Mantarlı Tavuk
Portakallı Elma

Brokolili Ponpon Böreği

Ponpon5

Exper'in yeni reklam filmi için "Brokolili Ponpon Böreği" tarifi üretmem istendiğinde nasıl bir börek oluşturacağım konusunda epey düşünmem gerekti. Brokoli ve börek ikilisini bir arada düşünmek ilk başta garip gelse de uzun bir düşünme sürecinin ardından denememe başladım. Hatta yapım süreci düşünme sürecinin yanında çok kısa sürdü. Bunda -itiraf etmeliyim ki- sonucun düşündüğümden daha iyi olması, brokoli yemeyenlerin bile fark etmeden börekleri bitirmeleri ve yeni deneme yapmama gerek kalmamasının etkisi büyük.

Ponpon4

Brokolili Ponpon Böreği


 • 16 adet milföy hamuru
 • 2-3 yemek kaşığı arpa şehriye
 • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 3 yemek kaşığı ufalanmış beyaz peynir
 • 3-4 dal brokoli
 • 2 adet havuç
 • Tuz
 • 1 yumurta
 • çörek otu

Ponpon1

Hazırlanması:

 1. Arpa şehriyeyi kaynar suda yumuşayana kadar pişirin. Pişince sıvıyağ, süt ve peynir ile karıştırın. Brokoliyi saplarına ayırıp kaynar suda 4-5 dakika haşlayıp suyunu süzün.
 2. Bu arada milföy hamurlarını çıkarıp çözdürün. Havuçları rendeleyip kendi suyunda pişirin. Sebzeleri şehriyeli karışımla karıştırıp tadını kontrol ederek tuz ekleyin.
 3. Yumurtanın beyazını bu karışıma ilave edin. Küçük kek kalıbında yapacaksanız kalıpları yağlayın veya yağlı kâğıt serin. Hamurları büzerek kalıba yerleştirin.
 4.  Ortalarına harçtan koyun. Kenarlarını bohça şeklimde kapatıp kürdanla tutturun. (Kalıp kullanmayacaksanız hamurları üçgen şeklinde kapatın.) Üzerlerine yumurta sarısı sürüp çörek otu serpin. 200C ısınmış fırında yaklaşık 20 dakika pişirin.

Comments

ya harika bi börek oruçlu oruçlu canım çekti vallaha 27yaşında bi doktorum ara sıra doktorlar-hemşireler arası pasta börek getiriyoruz bend e getirdim önce tatlı getirdim sonrada bu brokolili ponpon böreğini getirdim çok beğendiler !!!!! TAVSİYEE :)

annem yaptı mükemmel.ben tam bir sebze canavarıyım herkese tavsiye edrim.

meraba ben 11 yaşındayım ismim nilay nur brokolili pon pon böreğini exper reklamında görmüşdüm böreği çok merak etmiştim annanemle birlikte yaptık çok güzel olmuştu bence bu brokolili poon pon böreğini herkes heryerde yapsın

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)