Buğday Salatası ve Rus Salatası
Cumartesi Sofrası

Yonca'nın Poğaçaları

8

Yonca ile tanışmamızın çok hoş bir öyküsü var. Geçenlerde Ayşe İkbal'in okulunda bir veli çayı düzenlenmişti. Ben de Musab'la beraber çaya gittim. Davet sırasında Musab kucaktan kucağa gezdi, ben de diğer velilerle tanışma fırsatı buldum. Ben kendimi dışarıda sadece Ayşe İkbal ve Musab'ın annesi olarak tanıttığım için siteden bahsetmedim. Ertesi gün Ayşe İkbal'in sınıf arkadaşlarından birinin annesi olan Yonca arayıp Portakal Ağacı olup olmadığımı sordu. Meğer neredeyse 6 yıldır beni okuyan, ara sıra da yazıştığımız Yonca imiş kendisi!

Geçenlerde peçetelik çekilişi için aşağıdaki tarifi yollamış ve beğeneceğimden emin olduğunu söylemişti. Benim hamur işi sevmeyen kızım poğaçalar fırından çıkar çıkmaz üç tane yiyince kendisine hak verdim. Hem tarif için hem de benim gibi kendini tanıtmaktan çekinmediğin için çok teşekkürler Yonca!

Yonca'nın Poğaçaları

Malzemeler

  • 2 su bardağı süt (ılık)
  • 1 küçük maya veya 1 paket instant maya
  • 1 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaş. tuz
  • 1 su bardağı zeytinyağı
  • 1 yumurta (akı ve sarısı ayrı olacak)
  • 5,5-6 bardak un


Hazırlanması:

  1. Ben hamuru ekmek makinasında yaptım. Makinanızın kalıbına önce sütü, yağı ve yumurta akını ekleyin. 5 bardak kadar unu üzerlerini kapatacak şekilde serpin. Karşılıklı kenarlara tuz ve şekeri ekleyin. Unun ortasını açıp instant mayayı dökün. (Makinanızda sıvılar en son ekleniyorsa sırayı tersine çevirin) Mayalama ayarına getirin (yaklaşık bir saat) İlk karıştırma esnasında gerekirse bir miktar daha un ekleyin.
  2. Eğer elde  yapıyorsanız sütün  içine mayayı ve şekeri koyup iyice karıştırın, 20 dakika bekletin. Başka kapta 1 yumurtanın akını kaba koyun, tuzu ve zeytinyağını ekleyip karıştırın. Daha sonrada beklettiğiniz sütü karışıma dökün. Hepsini karıştırın, en son unu eleyerek dökün. Kulak memesi yumuşaklığından biraz daha yumuşak olacak kadar yoğurun. 1 saat kadar bekletin.
  3. Yağladığınız tepsiye cevizden biraz daha büyük olarak koparıp yuvarlayıp dizin. Ayırdığınız sarıyı üzerlerine sürün, isterseniz çörek otu serpin. 200C fırında üzerleri kızarana kadar pişirin.

Comments

Emine hn 40 gr maya kullanabilirsiniz.

merhaba elinize sağlık mayanın tam miktarını öğrenmek istiyorum 20 gr mı 40 gr mı ?

Merhaba Hatice Hanım , sitenizi yıllardır severek takip ediyorum. Pek çok tarifinizi de denedim ve çoğu başarıyla sonuçladı. Poğaça başlığını görünce bir an heyecanlandım ama maalesef benim aradım tarif değildi. Yaklaşık bir yıldır pastahane poğaçası yapmaya çalışıyorum ve yirmiye yakın tarif denedim. Fakat ne yaptıysam başaramadım. Normalde göz kararı bile yaptığım yemekler , pastalar bu kadar iyi olurken o poğçayı neden yapamıyorum anlamadım. Ana neden yeterince kabarmaması ve pufidik olmaması. Elinizde pastahane poğçası tarifi varsa , paylaşmanızı rica ederim. Tarifleriniz için elinize sağlık , sevgiyle kalın

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)