Portakal Ağacı Stüdyosu
Hoşgeldin Bebek Sofrası

Mantarlı ve Patatesli Börek

Mantarli_patatesli_borek

Geçen haftalarda Ayşe İkbal ile bir arkadaşıma gitmiştim. Kızım o misafirlikte yapılan mantarlı böreği çok güzel yemişti. O zamandan beri aklımda bu böreği yapmak vardı. Çarşamba günü sabah erkenden toplantıya gelecek misafirlerimize ne yapsam diye düşünürken yine aklıma gelince bu sefer denedim. O günden beri A.İkbal "gene börek var mı?" diye soruyor.Kızıma mantar yedirmenin ideal yönetimini de bulmuş oldum böylece.

Mantarlı ve Patatesli Börek:

4 kişilik

Malzemeler:

 • 3 yufka
 • 4 orta boy soğan, yemeklik doğranmış
 • 200gr mantar (varsa istiridye mantarı alın, daha az sulandığı için daha güzel oluyor)
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 4 orta boy patates, rendelenmiş
 • tuz, kimyon, kekik, pulbiber, karabiber
 • üzerine yumurta sarısı

Hazırlanması:

 1. Soğan ve mantarları tavada, sıvıyağ eklemeden kavurun. Mantarlar suyunu salıp çekince zeytinyağını ekleyip 1-2 kez çevirin.
 2. Patatesleri ekleyip karıştırın. En son baharatları ilave edin.
 3. 1 yufkayı açıp yağlayın. Ortadan ikiye kesin. Kestiğiniz yere malzemeden biraz yayın. (altıda biri kadar) Yufkayı sarıp tepsinin şekline göre dolayın. (bu şekilde bir gece bekleyebilir)
 4. Pişirmeden önce üzerine yumurta sarısı sürüp 200C fırında pişirin. 

 

 

Comments

hatice hanım allah razı olsun.sizin vesilenizle mutfakta aşçılık yapıyoruz.önceden yemekli misafir almaya korkuyodum ama şimdi içim rahat tarifler sayesinde.devamlı misafir alabiliyorum.ben nijeryadan yazıyorum.burda yufka soda yok.o yüzden böyle tARİFLER YAZARKAN YUFKANINMDA TARİFİNİ YAZSANIZ BURDA YAPMAYA ÇALIŞALIM.EMEĞİ GEÇEN HERKESTEN ALLAH RAZI OLSUN

Klavyemde sorun var kontrol etmeden yoladım o nedenle özür dilerim güzel dilimizi kötü kullanmak istemem lütfen bunu yayınlarsanız sevinirim....Şimdiden teşekür ederim
Demiştim ki....
Bir kaç sene önce arkadaşımdan mantarlı börek taifi almış ama hiç yapmamıştım. Sizin tarifinizi görünce evdeki tarife baktım aynı ama o tepsiye döşenerek yapılmıştı. Hemen denedim. Gerçekten çok lezzetli , hafif ve çıtır çıtır oldu. Paylşımınız için teşekkürler...Sevgiyle kalın

Hatice Abla selam,

Böreği bugün yaptım gayet leziz oldu. Bence kimyon koymasak da olurmuş:) Bir de tepsiyi yağlayın dememişsin ya:) ben de yağlamadan koydum:) neyse bir kaza olmadan çıkarabildik. Gerçekten lezzetli oldu..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)