Hayırlı Kandiller
Sucuklu Köfte

Çocuklarla Yapılabilecek Tarifler: Elmalı Kağıt Kek

Elmali_kek

Bir önceki yazımda ve twitter'da kızımla yaptıklarımzdan biraz bahsetmiştim. Belki bunu yıllardır uygulayanlar vardır ancak bizim için ilk olduğundan paylaşmak istedim. Ayşe İkbal 2 yaşına kadar televizyon seyretmedi. Ancak 2 yaşından sonra bizim zaaf göstermemiz dolayısıyla televizyon seyretmeye başladı. Son zamanlarda artık akşamları tüm aile zorunlu olarak çizgi filmlerin aynı bölümlerini tekrar tekrar seyreder olduk.

Geçen hafta artık bundan çok bunalınca onun için aldığım kitaplardan birkaçını çıkarttım. televizyonun kartını da sakladım. Önce "anne bak televizyon bozulmuş" dedi. Sonra ben onu kitaplara yönlendirince hiç itiraz etmeden benimle tüm akşam oynadı. Doğrusu ben kızımın yeri göğü inletip televizyon seyretmek istemesini beklediğimden bu haline çok şaşırdım. Ertesi sabah da normal de ilk iş televizyonu açan kızım kitabını alıp yanıma geldi. Hani insanın bazı şeyler gözünün önünde olur da farkedemez ya ben de kızımın aslında sürekli aynı çizgi filmleri seyretmekten bıktığını, onun aslında bizimle zaman geçirmek istediğini fark edememişim. Eski uyuduğundan 3 saat erken uyumasını saymıyorum bile.

Çok yorulduğumuz yerde de bir şeyler pişiriyoruz. Dün akşam da onunla kolay yaptığımız elmalı keklerden yaptık. Elmalı iç genelde önceden dolapta kavanozda hazır oluyor. Arada kahvaltılarda marmelat gibi de koyuyoruz masaya. Kek krizi tutunca da elmalı içi ekleyip basit ve güzel bir kek yapıyoruz.

Bizim bu aralar en sık kullandığımız kitaplar:

Bunların dışında tavsiye edebileceğiniz içinde batı kültürünü empoze etmeyen kitaplar, uzun yolculuklarda seyretmesi için çizgi film fikirleri varsa öğrenmeyi çok isterim. Bir de tabii sizin çocuklarınızla en sık yaptığınız tarifler nelerdir?

Elmalı Kağıt Kek:

Malzemeler:

  • 3 yumurta
  • 3 türk kahvesi fincanı toz şeker
  • 2-3 tatlı kaşığı elmalı kurabiye içi 
  • yarım türk kahvesi fincanı sıvıyağ
  • 3 türk kahvesi fincanı un
  • yarım paket kabartma tozu

Hazırlanması:

  1. Yumurta ve toz şekerleri çırpın. Yumurtaları dolaptan kırmadan getirme ve toz şekeri kaba boşaltma görevi çocuğunuza ait.
  2. Kurabiye içini karışıma ekleyip azar azar çırpın. Diğer tüm malzemeleri de sırasıyla ekleyin. Karışım çok akışkan gelirse biraz daha un ekleyin. Karışımı yarılarını dolduracak kadar 12'li muffin kalıbına yerleştirdiğini kağıtlara dökün. 160 derecede 20 dakika kadar pişirin. Bir kürdanla kontrol dip yapışmıyorsa fırını kapatın ve keki ılınmaya bırakın.

Comments

merhaba hatice;
bizde kızım ile en cok kurabiye yoğurmayı, köfte yapmayı ve pide yapmayı seviyoruz. 1 yaşından beri ben ne pişirsem yardım etmeye bayılıyor iyiki de yapıyor çünkü annesinin çok hoşuna gidiyor tıpkı sizin gibi. çeşitli yayınevlerin okul oncesi kitaplarını yapıyoruz ve bol bol masal okuyoruz.meraklı minik ve kendi hayalgücümüzle yaptıgımız faaliyetlerden yapıyoruz.babası ile cam boyama yapıyorlar.

bir de GÜL GENÇ isimli okuyucu sormuş Peygamber Efendımız Aleyhisselam neden gülle anılır diye;

gül'e Efendimizin Aleyhisselam teri damlamıştır. gül Efendimizin terinden dolayı bu kadar güzel kokmaktadır.gül koklanırken salavat getirilir.

yine aynı şelikde pirince ve tatlı kabağa da teri damlamıştır.
sevgilerle..

Merhabalar ben Serpil Sitenizi sürekli takip ediyorum çok begeniyorum tariflerinizde uyguluyorum başarınızın devamını dilerim. iyi günler dilerim.

Çocukları kitap okumaya alıştırmak çok güzel tabi. Çocuklarla okuma yazma ile ilgili özgün fikirler ve kitap önerileri için www.defneninannesi.com sitesini tavsiye ederim.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)