2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası
Portakal Ağacı 8 yaşında!

2011'in Üçüncü İftar Daveti ve Küçük Çocuklarla Davetlere Katılmak

Imanbayildi

Fotoğraftaki imambayildi tabağı aslında benim menümden değil, bugün kendisine iftara gittiğimiz ve bizi harika bir sofra + ev sahipliği ile ağırlayan kuzenime ait. Doğrusu bir önceki yazıda gayet kendimden emin "2 çeşit yiyorum" dedikten sonra böyle bir sofrayla karşılaşınca kendimle epey mücadele ettim. Neyseki mücadeleden galip çıkabildim. Hem benim bu haftayı büyük bir hengame içerisinde atlatmış olmamdan, hem de minik minik patlıcanların harika sunumundan ötürü de bu yazının fotoğrafının onlar olmasına karar verdim.

Hengamenin sebebi Mus'ab'ın geçen salı  ağırlayacağımız misafirlerimizin gelişine 24 saat kala azı dişlerini çıkarmaya karar vermesiydi. Allah'tan o gün yaprakları sarıp tencereyle kaldırmıştım ama ertesi gün minimum derecede hazırlanabildim. Tek tesellim misafirimiz olan ablam ve erkek kardeşimin durumu anlayışla karşılamasıydı.

Menüdekiler:

mercimek çorbası / zeytinyağlı yaprak sarma / mevsim salata/ ev yapımı iskender (sosunun müthiş acı olması dışında iyiydi) / ablamın yapıp getirdiği güllaç

Bir de bugün sizlere danışmak istediği konu küçük çocuklarla yarı-resmi (sizden veya bir yakınınızdan başka kimsenin küçük çocuğu olmadığı) davetlere nasıl katıldığınız. Her ne kadar davet sahipleri çok anlayışlı davransalar da ben çocuklar olay çıkaracaklar (ki her seferinde çıkarıyorlar) diye çok stres oluyorum. Hiç olay çıkarmasalar bile benim yemek yememe veya diğer misafirlerin sakin bir biçimde yemek yiyip sohbet etmelerine müsade etmiyorlar. Siz böyle yerlere davet edildiğinizde nasıl davranıyorsunuz? Önümüzdeki haftalarda bizi bekleyen böyle 2-3 iftar olduğu için şimdiden endişeliyim, sizin önerilerinizle bir nebze çözüm bulmayı ümit ediyorum!

Comments

Merhaba Hatice...
Benim oğlum 5 yaşında... Tüm çocuklar gibi oda topluma girince kendisini şaşıranlardan...
Yemek problemim genellikle hiç olmadı... Bebekliğinden beri aynı masaya oturuyoruz.. Asla peşinde tabakla gezen bir anne olmadım.. Gittiğim yerlerde sıkıntı çekmiyim diye hep masaya alıştırdım.. Ama yinede gitmeden önce güzelce karnını doyurdum..
En sevdiği oyuncakları çantası ile yanına almasına izin verdim. Ama genede sorun çıkmadı değil... Ama sürekli yapma diyip sıkmıyorum onu üzerine gittikçe o daha çok yapıyor çünkü kalabalıkta farkedilip dikkat çekmek istiyor... Göz teması kuruyorum.. Onu dinliyor ve dikkate alıyorum..

duygularınız çok samimi ve güzel olduğunun farkındayım. Ama bir kadın olarak hayallerinizin peşini bırakmayıp istikrarlı bir şekilde "portakal ağacı"nın yaşamasını sağlamanıza gıpta ile bakıyorum. hayatta her zaman şükrediyorum ama çoğu zaman hayallerimiz için olmayacağı düşüncesiyle vazgeçtiğimiz çok olmuştur. kalbimizin bir taraflarında gerçekleştiremediğimiz hayallerin kırıntıları kalmıştır.Bu nedenle ;hayalleri için çalışarak didinerek bu kadar güzel, samimi,paylaşımcılığın olduğu bir yemek bloğunu yürütmek benim için değerli.... başarıların daim oldun inşaallah allahın emeğimizin karşılığını her zaman göstermesi dileğiyle....hayatında mutluluklar....

Sevgili Hatice
Benim kızım artık büyüdü 10 yaşında ....Ama gerek annelik deneyimlerim gerekse mesleki deneyimim( psikoloji mezunuyum ve ilköğretim okulunda psikolojik danışman olarak çalışıyorum) nedeniyle bende katkıda bulunmak isterim.Ben kızımla çok resmi olan ve çocuk için uygun olmadığını düşündüğüm ortamlar haricinde mümkün olduğunca çok yere gittim. Sizin gibi rahatsız ve tedirgin olduğum anlar oldu ama zamanla hemde çok küçük yaşlardan itibaren her yerde (oteller,uçak,seyahat,yemek davetleri, düğün, mevlüt vb...)müthiş rahat eder olduk
Çocuklar bizim küçük modellerimiz.. görerek,inceleyerek,işiterek öğreniyorlar. Şüphesiz bizleri bu aşamalarda zorlasalarda zamanla sizinle katıldıkları her ortama büyük bir uyumla sağladıklarını göreceksiniz. Ama çocuk olduklarını,çabuk sıkıldıklarını ve küçücük boylarıyla( göz hizalarını düşünün )çevreyi ne kadar karmaşık ve karıştırılası algıladıklarını unutmamak lazım.Bu nedenle orgtanize olup bu ziyaretlerde oyalanacakları oyuncak,resim,imkan varsa izleyebilecekleri dvd vb.ile bu süreyi daha kolay atlatacaksıız :=)Bu konuda çok yaratıcı olduğunuzu zaten biliyorum.
Sevgiyle kalın.....

Unutmadan iftar sofralarınızı sade tutmak konusunda bana yardımcı oldunuz bu nedenle teşekkür etmek isterim. Bizde kalabalık bir aileyiz ve iftarları hatta zaman zaman sahurlarıda beraber yaparız. çok keyif aldığımız bu sofralar haliyle çok zengin oluyordu. Bu defa yazınızı okuyunca bunu ailemle paylaştım, herkes destek oldu,ortak oldu....Ailece bu düzenleme ile ihtiyacı olan darda olan kişilere de yardımcı olmak fırsatı doğdu.İnşallah tüm ibadetlerimiz, dualarımız ve yardımlarımız kabul olur.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)