2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası
Portakal Ağacı 8 yaşında!

2011'in Üçüncü İftar Daveti ve Küçük Çocuklarla Davetlere Katılmak

Imanbayildi

Fotoğraftaki imambayildi tabağı aslında benim menümden değil, bugün kendisine iftara gittiğimiz ve bizi harika bir sofra + ev sahipliği ile ağırlayan kuzenime ait. Doğrusu bir önceki yazıda gayet kendimden emin "2 çeşit yiyorum" dedikten sonra böyle bir sofrayla karşılaşınca kendimle epey mücadele ettim. Neyseki mücadeleden galip çıkabildim. Hem benim bu haftayı büyük bir hengame içerisinde atlatmış olmamdan, hem de minik minik patlıcanların harika sunumundan ötürü de bu yazının fotoğrafının onlar olmasına karar verdim.

Hengamenin sebebi Mus'ab'ın geçen salı  ağırlayacağımız misafirlerimizin gelişine 24 saat kala azı dişlerini çıkarmaya karar vermesiydi. Allah'tan o gün yaprakları sarıp tencereyle kaldırmıştım ama ertesi gün minimum derecede hazırlanabildim. Tek tesellim misafirimiz olan ablam ve erkek kardeşimin durumu anlayışla karşılamasıydı.

Menüdekiler:

mercimek çorbası / zeytinyağlı yaprak sarma / mevsim salata/ ev yapımı iskender (sosunun müthiş acı olması dışında iyiydi) / ablamın yapıp getirdiği güllaç

Bir de bugün sizlere danışmak istediği konu küçük çocuklarla yarı-resmi (sizden veya bir yakınınızdan başka kimsenin küçük çocuğu olmadığı) davetlere nasıl katıldığınız. Her ne kadar davet sahipleri çok anlayışlı davransalar da ben çocuklar olay çıkaracaklar (ki her seferinde çıkarıyorlar) diye çok stres oluyorum. Hiç olay çıkarmasalar bile benim yemek yememe veya diğer misafirlerin sakin bir biçimde yemek yiyip sohbet etmelerine müsade etmiyorlar. Siz böyle yerlere davet edildiğinizde nasıl davranıyorsunuz? Önümüzdeki haftalarda bizi bekleyen böyle 2-3 iftar olduğu için şimdiden endişeliyim, sizin önerilerinizle bir nebze çözüm bulmayı ümit ediyorum!

Comments

Sa.
Bence cocuklar o ortamlardan mahrum edilmemeli. En cok sevdikleri oyuncak,boya kitabi yada sevdigi bir kitabi alip arada onunla ilgilenmek.. Turkiyede nasil bilmiyorum ama suan burada en buyuk problem genclerimizin kendilerini odalarina kapatip misafirlerin yanina cikmamalari..cocukken onlari bu ortamlardan mahrum edersek yarin onlardan misafirlerin yanina cikmalarini,bizimle oturmalarini istemek haksizlik olur..Bence cocuklar camiyede gitmeli,dugunede(burada 12 yasindan asagilari getirmememizi istiyolar) ben beni cocuklarimla kabul eden kisiler davet etsin diyorum..Stres oluyodum ama bu cocuklar hepimizin cocuklari hepimiz idare edecegiz dimi ama:).. uzun lafin kisasi o buyukleirn oldugu ortamdan birakin cocuklariniz nasiplensin.. Ne kadar cok istesemde babaanemi dedemi bulmam cok zor onlarda birgun oyle olucaklar...
Hayirli Ramazanlar

Üzülmeyin ,sadece yaramazlık bile yapabilen çocuklarınız olduğuna şükredin. Nasılsa bir gün büyüyüp size ihtiyaçları kalmayacak.Hamd olsun sağlıklı 2 oğlum var bunları düşünerek kendime teselli vermeye çalışıyorum.

selam,
bence bakıcınızı yanınızda götürün
bazı yakınlarımız öyle yapıyor
kolay gelsin

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)