2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası
Portakal Ağacı 8 yaşında!

2011'in Üçüncü İftar Daveti ve Küçük Çocuklarla Davetlere Katılmak

Imanbayildi

Fotoğraftaki imambayildi tabağı aslında benim menümden değil, bugün kendisine iftara gittiğimiz ve bizi harika bir sofra + ev sahipliği ile ağırlayan kuzenime ait. Doğrusu bir önceki yazıda gayet kendimden emin "2 çeşit yiyorum" dedikten sonra böyle bir sofrayla karşılaşınca kendimle epey mücadele ettim. Neyseki mücadeleden galip çıkabildim. Hem benim bu haftayı büyük bir hengame içerisinde atlatmış olmamdan, hem de minik minik patlıcanların harika sunumundan ötürü de bu yazının fotoğrafının onlar olmasına karar verdim.

Hengamenin sebebi Mus'ab'ın geçen salı  ağırlayacağımız misafirlerimizin gelişine 24 saat kala azı dişlerini çıkarmaya karar vermesiydi. Allah'tan o gün yaprakları sarıp tencereyle kaldırmıştım ama ertesi gün minimum derecede hazırlanabildim. Tek tesellim misafirimiz olan ablam ve erkek kardeşimin durumu anlayışla karşılamasıydı.

Menüdekiler:

mercimek çorbası / zeytinyağlı yaprak sarma / mevsim salata/ ev yapımı iskender (sosunun müthiş acı olması dışında iyiydi) / ablamın yapıp getirdiği güllaç

Bir de bugün sizlere danışmak istediği konu küçük çocuklarla yarı-resmi (sizden veya bir yakınınızdan başka kimsenin küçük çocuğu olmadığı) davetlere nasıl katıldığınız. Her ne kadar davet sahipleri çok anlayışlı davransalar da ben çocuklar olay çıkaracaklar (ki her seferinde çıkarıyorlar) diye çok stres oluyorum. Hiç olay çıkarmasalar bile benim yemek yememe veya diğer misafirlerin sakin bir biçimde yemek yiyip sohbet etmelerine müsade etmiyorlar. Siz böyle yerlere davet edildiğinizde nasıl davranıyorsunuz? Önümüzdeki haftalarda bizi bekleyen böyle 2-3 iftar olduğu için şimdiden endişeliyim, sizin önerilerinizle bir nebze çözüm bulmayı ümit ediyorum!

Comments

Sabir Cennet hazinelerinden bir hazinedir...

cocuk demek ailenin sabri demektir.

yavrusu olan bu konularda sikayetci,
olmayanlar ise keske olsada bizde tatsak bu duygulari... diye dusunurler.


(davete icabet etmek sunnettir ki sizi davet eden yavrulariniz ile birlikte davet etmistir yoksa niye davet etsin ki!)

ALLAH'a emanetsiniz

Ben acikcasi bazi kisilerin evine goturmuyorum... cocuk bu, heykel gibi harektesiz oturamaz ki... oyle ilgisiz anne de degilim ama ev sahibi hep mudaheler edip, gergin gibi olunca ben daha fena geriliyorum
kendi cocugu olaranlara ozellikle sasip kaliyorum, ya kendi cocuklari cok usluydu ya da baskalari buyutup kendilerine teslim etti :)
hassasim bu konuda, icimi doktum biraz sanirim :)

2 cocuk daha zordur, Allah kolaylik versin.
Oneri olarak, cocugu mesgul edecek bir oyuncak, aktivite goturebilirsin yaninda. daha once gormedigi bir oyuncak ,kitap, boyama kitabi mesela..
Eline Ipod verince Zeynep kuzu oluyor tabi ki cok tercih etmiyoruz surekli elektronik kullanmasini ama acil durumlarda denenebilir

merhablr hatice hanım,,
siz geri döndüğünzden beri her yazınıza yorum yazıyrm..benimde 2,5 yaşında bir oğlum ve 5 aylık bir kızım var.ben anneanne ve babaanneden uzakta olduğm için bırakck kimsem yok..zaten resmi olmayan heryere götürüyorum.eğer resmiyse götürülmemsi gerekirse bakıcı ayarlayadık en azındn büyüğünü bırakıyorm.eğer ev sahibinin çocuğu yoksa biraz daha rahat oluyor çünkü oyunck kavgası olmuyor.varsa da çizgi film açmak çözüm olabiliyor.ve bende kesinlikle çocuğun evde doyurlup gidilmesi tarftarıyım.yada biraz erken gidildiyse orda da iftardan önce yedirilebilr..sevgilerle...
hatice...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)