Yörük Çorbası
2011'in Üçüncü İftar Daveti ve Küçük Çocuklarla Davetlere Katılmak

2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası

Abant_corbasi

Ramazan'ın ilk haftası geçti bile. Her salı ve cumaya misafir ayarlamış olmamın iki büyük faydasını fark ettim geçen hafta. Birincisi çocuklar hiç görmediğim kadar mutlular. Misafirlerimizi uğurlayacağımız son dakikaya kadar sevinçten yerlerinde duramıyorlar. Bir diğeri de günler sürekli plan yapmakla geçtiği için korktuğum kadar zor geçmiyor yaz orucu.

Bu sene kendi iftar düzenimi salata hariç iki yemekle sınırlandırdım. Bu yemeklerden bir de mutlaka çorba. Yani çorba ve masadaki ikram edilen yiyeceklerden birini, üzerine de tatlı olarak birkaç hurmayı yiyip duruyorum. Zaten menülerden kalan yemekleri ara günlerde yediğimiz için bir hafta boyunca sofradaki her şeyden yemiş oluyorum. Sahuru da hafif bir kahvaltı/süt+müsli/menemen/bir dilim börek seçeneklerinden biriyle yapıyorum. Annem buna "ramazan'da diyete devam etmek" diyor, ben "mideme zulm etmemek" diyorum:)

Gelelim cuma günü kayınvalidemler ve kayınbiraderlerim için hazırladığım menüye:

Menüdekiler:

Abant çorba
Zeytinyağlı enginar
Zeytinyağlı dolma (pilav çok yenmediği için dolma yapmayı tercih ettim)
Fırın Poşetinde Otlu Tavuk
Salata
Tiramisu

Bu sene nedense kendimi daha çok çorba tarifi ararken buluyorum. Allah'tan cumartesi günü teyzeme giderken yalancı su böreği (tekrar yapıp fotoğrafını çekmeliyim!), dün kayınvalideme giderken de çilekli tavuk göğsü yapıp değişik birşeyler deneyi başardım.

Abant Çorbası:

Tarifi foruma Medura yazmıştı. Ben sadece kimyonu çıkarttım. Kızım ve oğlum başta çorba sevmediklerini ilan etseler de "aslında her yemeği başta sevmediklerini belirtiyorlar" sonradan bütün tabağı bitirdiler.

Malzemeler:

4 kişilik

 • 1 lt'ye yakın su 
 • 100-150 gr kıyma
 • 1 küçük soğan
 • 1 patates
 • 1'er kaşık yoğurt ve un
 • 1 yumurta sarısı


üzeri için:

 • tereyağı
 • kimyon
 • nane

Hazırlanması:

 1. Kıyma tuz ve karabiber ilavesiyle yoğurulup küçük köfteler haline getirilir ve kaynamakta olan suya atılır. 
 2. O pişerken ayrı bir yerde (tercihen teflon tavada) çok az sıvıyağda önce rendelenmiş soğan çok az kavrulup ardından patates rendesiyle birlikte kavrulmaya devam edilir, pembeleşmeden alınır ve köfteli suya ilave edilir. 
 3. Yoğurt, un ve yumurta sarısı çırpılıp yayla çorbasındaki gibi ılıştırarak çorbaya karıştırılır ve tuzu ayarlanır, biraz pişince nane ve kimyonlu yağ eklenir.

Comments

merhaba.. ilk defa yorum yapmak istedim.veda yazınızdan sonra artık siteyi açma isteği duymamıştım.çünkü sadece tarifler değildi bu siteyi sürekli ziyaret sebebim.duygularınızı ve hayatı ifade etme becerinizdi.çok güzel birbirine bağlı ve kalabalık bir ailesiniz anladığım kadarıyla..ben kendi hayatımda olmayan bu güzellikleri seyretmekten hoşlandığım için de takip ediyordum sizi..6 yıldır..evlendiğimden beri...sessiz bir şekilde.evi mis gibi kokulara boğan ne anneannem ne de annem oldu.siteyi her açtığımda sanki hani o mutlu aile resimlerindeki mis gibi yemek kokan eve gelen çocuk gibi hissettim kendimi..
bugün de güllaç tarifi ararken yeniden yazdığınızı görünce eski bir dosta kavuşmuş gibi sevindim inanın.hoş geldiniz..ramazanınız mübarek olsun...başınız sağolsun..Allah mekanını cennet eylesin..

Aslında şöyle yemek yapmak ve mutfakta zaman geçirmeyi seviyorum.ama hep bilindik şeyler kuru fasulye melemen falan.değişik yemek tariflerini bilmek istiyorum arada bir giriyorum böyle sitelere.çok doğal bir anlatım tarzınız var.samimi.sizce bu konuda kendimi nasıl geliştirebilirim.?

Sevgili Hatice,

8. yaşımız kutlu olsun. Yaşımız diyorum çünkü sensiz geçirdiğim bir günüm dahi yok. Bu site, yazdıkların, yemeklerin.. bana huzur veriyor.. Sanki hep tanıdığım ve yıllarca bırakmayacağım kadim bir dost gibisin.. Seni çok seviyor eşin çocukların ve bizimle birlikte mutlu uzun sağlıklı bir ömür diliyorum.. Dua ile...(bu arada senden aldığım hiç bir tarifte daha hüsrana uğramış değilim aksine bir övgüler alıyorum ki değme keyfime.. çok teşekkürler sevgili kurtarıcım)

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)