Yörük Çorbası
2011'in Üçüncü İftar Daveti ve Küçük Çocuklarla Davetlere Katılmak

2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası

Abant_corbasi

Ramazan'ın ilk haftası geçti bile. Her salı ve cumaya misafir ayarlamış olmamın iki büyük faydasını fark ettim geçen hafta. Birincisi çocuklar hiç görmediğim kadar mutlular. Misafirlerimizi uğurlayacağımız son dakikaya kadar sevinçten yerlerinde duramıyorlar. Bir diğeri de günler sürekli plan yapmakla geçtiği için korktuğum kadar zor geçmiyor yaz orucu.

Bu sene kendi iftar düzenimi salata hariç iki yemekle sınırlandırdım. Bu yemeklerden bir de mutlaka çorba. Yani çorba ve masadaki ikram edilen yiyeceklerden birini, üzerine de tatlı olarak birkaç hurmayı yiyip duruyorum. Zaten menülerden kalan yemekleri ara günlerde yediğimiz için bir hafta boyunca sofradaki her şeyden yemiş oluyorum. Sahuru da hafif bir kahvaltı/süt+müsli/menemen/bir dilim börek seçeneklerinden biriyle yapıyorum. Annem buna "ramazan'da diyete devam etmek" diyor, ben "mideme zulm etmemek" diyorum:)

Gelelim cuma günü kayınvalidemler ve kayınbiraderlerim için hazırladığım menüye:

Menüdekiler:

Abant çorba
Zeytinyağlı enginar
Zeytinyağlı dolma (pilav çok yenmediği için dolma yapmayı tercih ettim)
Fırın Poşetinde Otlu Tavuk
Salata
Tiramisu

Bu sene nedense kendimi daha çok çorba tarifi ararken buluyorum. Allah'tan cumartesi günü teyzeme giderken yalancı su böreği (tekrar yapıp fotoğrafını çekmeliyim!), dün kayınvalideme giderken de çilekli tavuk göğsü yapıp değişik birşeyler deneyi başardım.

Abant Çorbası:

Tarifi foruma Medura yazmıştı. Ben sadece kimyonu çıkarttım. Kızım ve oğlum başta çorba sevmediklerini ilan etseler de "aslında her yemeği başta sevmediklerini belirtiyorlar" sonradan bütün tabağı bitirdiler.

Malzemeler:

4 kişilik

 • 1 lt'ye yakın su 
 • 100-150 gr kıyma
 • 1 küçük soğan
 • 1 patates
 • 1'er kaşık yoğurt ve un
 • 1 yumurta sarısı


üzeri için:

 • tereyağı
 • kimyon
 • nane

Hazırlanması:

 1. Kıyma tuz ve karabiber ilavesiyle yoğurulup küçük köfteler haline getirilir ve kaynamakta olan suya atılır. 
 2. O pişerken ayrı bir yerde (tercihen teflon tavada) çok az sıvıyağda önce rendelenmiş soğan çok az kavrulup ardından patates rendesiyle birlikte kavrulmaya devam edilir, pembeleşmeden alınır ve köfteli suya ilave edilir. 
 3. Yoğurt, un ve yumurta sarısı çırpılıp yayla çorbasındaki gibi ılıştırarak çorbaya karıştırılır ve tuzu ayarlanır, biraz pişince nane ve kimyonlu yağ eklenir.

Comments

merhabalar hatice hanım öncelikle sizi tebrik ediyorum bu yıl ki iftar sofraları gerçekten çok güzel, abartıdan uzak ve yeterli çeşit var fazlası yok bu çok hoşuma gitti.ve Afrika'daki kardeşlerimize yapacağınız yardımlar çok güzel.ilk iftar menünüzü okuduktan sonra ben de dört çeşitle birde ayrıyeten tatlı yaptım ve iftarı böyle verdim eskiden sofrada en az 6-7 çeşit olsun derdim ama bu yıl diğer kardeşlerimizi düşününce israf etmenin ne kadar kötü olduğunu anladım ve sadece midelerimizi şişirerek mutlu olunmadığını önemli olanın o sofrayı sevdiklerimizle paylaşıp dünyadaki kardeşlerimizi unutmamak olduğunu çok güzel anladım ve bu ramazan bunu uyguluyorum çok ta mutluyum.

S.a Hatice Hanım,
30 dk'dır düşünüp duruyorum. Önce yazılırmı ne saçma çocukmusun sen diyorum, sonra yazmaya karar veiyorum. Bugun sizi Carrefour da gördüm:) Arabamda kardeşimin gelmesini beklerken önümde duran arabaya birşeyler yerleştiren bir bayan vardı. Hiç tereddüt etmeden sizin olduğunuza karar verdim. Okul çıkışı annesini görmüş çocuk gibi sevindim. Aşırı derece dışa dönük biri olmama rağmen arabadan inipte yanınıza gelemedim. Oysa şuan sizinle selamlaşmış olmamayı bir kayıp olarak görüyorum. Yemek bloklarının öncüsünü görmek beni çok heyecanlandırdı:) Neyse ben gerçekten ne yazacağımı bilemedim:) En derin sevgi ve muhabbetlerimle..
Hayırlı Ramazanlar
Muazzez

Sanırım bu sene çoğu kişi benim gibi düşünmüş.Ben de yemek konusunda bu ramazan daha hassas davranıyorum.Günübirlik yemekler yapıyorum.Gerçekten çöpe giden her yemekte Somalideki çocukların hakkı var. Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)