Yörük Çorbası
2011'in Üçüncü İftar Daveti ve Küçük Çocuklarla Davetlere Katılmak

2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası

Abant_corbasi

Ramazan'ın ilk haftası geçti bile. Her salı ve cumaya misafir ayarlamış olmamın iki büyük faydasını fark ettim geçen hafta. Birincisi çocuklar hiç görmediğim kadar mutlular. Misafirlerimizi uğurlayacağımız son dakikaya kadar sevinçten yerlerinde duramıyorlar. Bir diğeri de günler sürekli plan yapmakla geçtiği için korktuğum kadar zor geçmiyor yaz orucu.

Bu sene kendi iftar düzenimi salata hariç iki yemekle sınırlandırdım. Bu yemeklerden bir de mutlaka çorba. Yani çorba ve masadaki ikram edilen yiyeceklerden birini, üzerine de tatlı olarak birkaç hurmayı yiyip duruyorum. Zaten menülerden kalan yemekleri ara günlerde yediğimiz için bir hafta boyunca sofradaki her şeyden yemiş oluyorum. Sahuru da hafif bir kahvaltı/süt+müsli/menemen/bir dilim börek seçeneklerinden biriyle yapıyorum. Annem buna "ramazan'da diyete devam etmek" diyor, ben "mideme zulm etmemek" diyorum:)

Gelelim cuma günü kayınvalidemler ve kayınbiraderlerim için hazırladığım menüye:

Menüdekiler:

Abant çorba
Zeytinyağlı enginar
Zeytinyağlı dolma (pilav çok yenmediği için dolma yapmayı tercih ettim)
Fırın Poşetinde Otlu Tavuk
Salata
Tiramisu

Bu sene nedense kendimi daha çok çorba tarifi ararken buluyorum. Allah'tan cumartesi günü teyzeme giderken yalancı su böreği (tekrar yapıp fotoğrafını çekmeliyim!), dün kayınvalideme giderken de çilekli tavuk göğsü yapıp değişik birşeyler deneyi başardım.

Abant Çorbası:

Tarifi foruma Medura yazmıştı. Ben sadece kimyonu çıkarttım. Kızım ve oğlum başta çorba sevmediklerini ilan etseler de "aslında her yemeği başta sevmediklerini belirtiyorlar" sonradan bütün tabağı bitirdiler.

Malzemeler:

4 kişilik

 • 1 lt'ye yakın su 
 • 100-150 gr kıyma
 • 1 küçük soğan
 • 1 patates
 • 1'er kaşık yoğurt ve un
 • 1 yumurta sarısı


üzeri için:

 • tereyağı
 • kimyon
 • nane

Hazırlanması:

 1. Kıyma tuz ve karabiber ilavesiyle yoğurulup küçük köfteler haline getirilir ve kaynamakta olan suya atılır. 
 2. O pişerken ayrı bir yerde (tercihen teflon tavada) çok az sıvıyağda önce rendelenmiş soğan çok az kavrulup ardından patates rendesiyle birlikte kavrulmaya devam edilir, pembeleşmeden alınır ve köfteli suya ilave edilir. 
 3. Yoğurt, un ve yumurta sarısı çırpılıp yayla çorbasındaki gibi ılıştırarak çorbaya karıştırılır ve tuzu ayarlanır, biraz pişince nane ve kimyonlu yağ eklenir.

Comments

hatice hn merhabalar,çookk uzun yıllardır bloğunuzun sessiz takipcisiyim.ilk olarak sitenizle Fransız usulü çikolatalı kek tarifiyle tanıştım muhteşemdi ogün bugündür ne zaman misafir ağırlasam koş portakal ağacı na iftar sofrasına bak ve tarifler al ve yap.Cumartesi günü iftara misafirler ağırlayacağım abant çorbasını yapacağım çok güzel görünüyor.eminim diğerleri gibi çok güzel olacaktır. Ellerinize, gönlünüze ve yüreğinize sağlık teşekkürler gönülden:) sevgiyle kalın...

Arkadaşlar, gecenin üçünde oğlumun bölük pörçük uykuları arasında yazıyorum. Baştan hatalarım affola!

Fincanları birkaç sezon önce boyner'den almıştım, kitap için materyal toplarken. Fırın olarak evde siemens ankastre, stüdyoda arçelik ankastre kullanıyorum. İkisinden de memnunum.

Ve evet markette gördüğünüz bendim:) Keşke gelip konuşsaydınız, gerçi ben sizden daha heyecanlı olur konuşamazdım, belki böylesi daha hayırlı olmuştur!

Yardımlarla ilgili tüm öneriler için de Allah razı olsun, inşallah salih niyetlerle yaptığımız amellerimiz kabul olur...

merhabalar hatice hanım.her zaman olduğu gibi yine iftara gelick misafirlerim için menümdeki herşeyi çorbadan tatlıya kadar sizn sitenzden yapıcam.size ne kadr teşekkür etsem azdır.sayenizde birsürü değişik yemek,tatlı,tuzlu,salata yani mutfakla ilgili birsürü şey öğrendim..çok çokk teşekkürler...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)