2011'in İlk İftarı
2011'in İkinci İftar Daveti & Abant Çorbası

Yörük Çorbası

Yoruk_corbasi

Önceden aşure tarifini okuyanlar rahmetli İkbal anneannemin aşure çorbasını çok sevdiğimi hatırlayacaktır. Anneannecim ona her gidişimizde çabucacık leziz yemekler yapar, sabah daha biz uyanmadan evin mis gibi kokmasını sağlardı. Bu yüzden bana onu hatırlatan her tarifi çok seviyorum. Yörük çorbası da aşure çorbası gibi nohut, buğday ve fasulye ile yapılıyor. Kimileri içine ıspanak atıyor, kimileri de semizotu hatta kabak koyuyor. Ben semizotuyla yaptım. Bence tam iftarlık doyurucu bir çorba, hatta ben o günkü menüde sadece bu çorbayı ve zeytinyağlı fasulyeyi yiyerek, gayet güzel doymuştum. Şimdi yarınki misafirlerimiz için hazırlıklara başlamam gerektiği için hemen tarife geçiyorum:

Yörük Çorbası:

Ben Lezzet & Sofra'nın tariflerini birleştirdim.

Malzemeler:

 • 250 gr semizotu
 • 200 gr haşlanmış nohut
 • 200 gr haşlanmış kurufasulye
 • 200 gr haşlanmış aşurelik buğday
 • 3 litre su / et suyu
 • 1 su bardağı un
 • 250 gr yoğurt
 • 1 limonun suyu
 • 100 gr tereyağı
 • tuz
 • yarım çay kaşığı kırmızıbiber

Hazırlanması:

 1. Suyu, nohut, kurufasulye ve buğdayı büyük bir tencereye alıp kaynatın. Yoğurt, un ve limon suyunu başka bir kapta çırpın. Kaynayan sudan bir kepçe dolusu alıp yoğurtlu karışıma azar azar ve sürekli karıştırarak ekleyin. Bu karışımı kaynayan suya ilave edip tuzla tatlandırın. 15 dakika pişirin.
 2. Semizotlarını temizleyin. Semizotlarını iri parçalar halinde doğrayın (sadece yaprak olarak da atabilirsiniz). Kaynamakta olan çorbaya tereyağını ekleyin. 10 dakika pişirin. Çorbayı ocaktan indirmeye 5 dakika kala semizotunu ilave edin. Tuzunu ve biberi serpin. Sıcak servis yapın. 

Comments

Merhabalar Hatice,

öncelikle basiniz sagolsun, Allah rahmet eylesin, sizlere sabirlar versin.

Senin yazilarini ve iftar davetlerini tekrar okumak gercekten cok güzel.

Benim bu tarifle ilgili sorum olacak: Nohut, kuru fasulye ve asurelik bugdayi aksamdan islatmamiz ve haslamamiz gerekiyor mu?

Selâmlar

Hatice HANIM SİZDEN BİRŞEY RİCA EDEBİLİRMİYİM?
LÜTFEN AMA LÜTFEN MALZEMELERİ YAZARKEN 250 GR 3 LİTRE VS YAZARKEN AÇIKLAMA KISMINA BİZİM ANLAYACAĞIMIZ ŞEKİLDE ÖRN:10 SU BARDAĞI SU BU ŞEKİLDE SİZİNDE ÇOK VAKTİNİZİ ALMAYACAKSA BÖYLE YAPIN LÜTFENN:) BU ŞEKİLDE ÇOK ZOR OLUYOR.ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER HHERŞEY İÇİNNN

slm...sitenin yeniden hayat bulmasi beni sevindirdi.. gecen yil iftarda fotograflamis oldugunuz midye tatlisinin tarifini istesem cok erken istemiz olmam degilmi;)... seni gormek guzel hersey iicn sonsuz tskler...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)