Labneli Poğaça
Hatice'nin Sofrası & Kıymalı Pide

Kremali Yer Elmasi Corbasi

Yerelmasi corbasi

Yer elmasini en son ne zaman yapmisim diye arsivi taradigimda 2,5 sene once yaptigimi fark ettim. Benim aklimda hala o yazida yazdigim gibi cok uzun zaman once yaptigim yemek kalmis ama. Son yapisimda oldugu gibi bu sefer de bu minik sebzeler gene baskalarinin sayesinde girdiler dolaba. Twitter'da fikir sordugumda Asuman, kremali corbasini yapmami onerdi. Karsima sevgili Sibel'in tarifi cikinca, bir de nasil lezzetli oldugunu okuyunca hemen denemeye koyuldum. Ben sadece cig krema yerine internette buldugum muadilini ekledim. Sonucta ilk tadimdan sonra "cok lezzetli, nedir bu?" yorumunu aldi corbamiz:) Artik yer elmasi 2 seneye kalmadan tekrar tekrar girecek mutfagima. Tarifi ve bize bu sebzeyi sevdirdigi icin sevgili Sibel'e kocaman bir tesekkur!

Malzemeler:

 • 1 paket yerelması (toplam yaklaşık 750gr)
 • 1 yemek kasigi tereyagi
 • 3 su bardağı sıcak su
 • yarim çay kaşığı köri
 • 1 su bardagi krema yerine 1 su bardagindan uc parmak eksik soguk sutun uzerini ayrica eritilmis tereyagiyla tamamlayip karistirin.
 • Bir tutam muskat
 • Deniz tuzu
 • Karabiber
 • Bir tutam maydanoz
 • Üzeri için arzuya gore küp kesilmiş tost ekmekleri

Hazırlanması:

 1. Yer elmalarının kabuklarını soyup temizleyin. Kararmamaları için soyduklarınızı su dolu bir kabın içerisine atın. Hepsi temizlendikten sonra tekrar yıkayıp iri olanlarını birkaç parçaya kesin.
 2. 1 yemek kasigi tereyağından az bir miktar ayırarak kalanını tencerede eritin, yerelmalarını ekleyin. Üstlerine köriyi serpip birkaç dakika karıştırarak soteleyin.
 3. Sıcak suyu tencereye ekleyin, kaynamasını bekledikten sonra altını kısarak yaklaşık 20 dk pişirin.
 4. Yerelmaları iyice püre yapılacak kıvama geldiğinde blenderdan geçirin. Kremayı, muskat, tuz ve karabiberi ekleyin. Kıvamına göre su ilave edebilirsiniz.
 5. Isterseniz ayırdığınız tereyağıyla küp ekmekleri kıtırlaştırın. Çorbanızı kaselere aldıktan sonra üstlerine maydanoz ve kıtır ekmek, dilerseniz biraz daha muskat serperek servis yapın.

 

Comments

merhaba hatice hanim,
yer elmasi corbasini denedim, fakat kucuk ekleme ve cikarmalarla (: evde curry yoktu ben de onun yerine biraz kimyon ve tarcin ekledim, muskat yerine de kara biber.. bir de kucuk bir patates ekledim icerisine.. servis ederken de kizarmis ekmek dilimlerinin uzerine (ben yagsiz olarak firinda kizarttim) yagda kizarttigim cok ince havuc dilimlerini koydum.. hayatta boyle bir corba yemeyecek olan beyim bile afiyetle yedi; hatta bir yasindaki kizim da pek begendi corbayi (: fakat ilk firsatta curry ve muskat alip orijinaline uygun olarak denemek istiyorum, zira baska bir sitede denk geldigim karnabahar corbasi icin de curry kullaniliyor ve corbaya apayri bir tat kattigindan bahsediliyor, oyle ki o zamana kadar denedigi karnabahar corbalarindan pek de memnun kalmayan sitenin yazari bile curryli corbaya meftun olmus nerdeyse (: tahminim bu corba curry ile bambaska bir corba oluyordur..
curryli denememde gorusmek uzere, selamet ile..

Linkler bölümüne uzun zamandır ulaşamıyorum; sizin takip ettiğiniz sitelere güvenerek bakıyordum. bunun nedeni nedir acaba?

z.yağlı yerelmasını eşim de ben de çok seviyoruz ama çorbasını duymamıştım ilerde denerim belki..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)