Tavuklu Makarna Salatası
Akşam Yemeği Menüsü

Sodalı Poğaça

Sodali_pogaca

Dün anne arkadaşlarım için hazırladığım kahvaltı sofrasının detaylarını Kırmızı Minder'e yazmıştım. Twitter'da hafta sonu için yaptığım poğaçayı paylaşınca Ayşe, "sodalı poğaça mı o?" diye sormuştu. O poğaça sodalı değildi ama ben bir sonrakine sodalı poğaça yapmaya karar vermiştim sayesinde. Sodalı poğaça aslında pek çok blogda var ama nasılsa ben siteye yazmamışım. Arşivlerde bulunsun ve belki siz de hafta sonu kahvaltısına ne yapsam diye düşünüyorsanız diye yazayım istedim. Bizimki akşama kadar bitti, aklıma getirdiğin için teşekkürler Ayşe!

Sodalı Poğaça

Tarifi ilk sevgili Sibel'de görmüştüm. Ben hamuru makinede hazırladığım için instant maya kullandım, elde yapacaksanız yaş maya ile daha da güzel olacaktır. Bir de ben kahvaltıya yapıyorsam içini sade yapıyorum, hem çocuklarım içi dolu sevmiyor hem de herkes dilediği ile dolduruyor içini. (asıl mesele daha az uğraşmam elbette)


Malzemeler
 • 1 küp yaş maya
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı sıvıyağ (ben zeytinyagi kullandim)
 • 1 şişe soda (oda sıcaklığında)
 • 2 tatlı kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • Alabildiği kadar un
 
İç malzemesi için:
 • Siyah zeytin ezmesi; kekik ve pul biber eklenmiş,
 • Haşlanıp ezilmiş patates; pul biber, karabiber ve tuz eklenmiş,
 • Maydanoz ve beyaz peynir karışımı
 
Hazırlanması:
 1. Derin bir yoğurma kabının içine ılık sütü ve şekeri koyup yaş mayayı eritin.
 2. Üzerine sıvıyağ, soda, tuz ve un koyup yoğurun, gerektikçe un eklemeye devam ederek elinize yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin.
 3. Hamurun üzerini streç filmle örtün, 50 derece ısıtılmış fırına alıp 45 dk kadar mayalandırın. Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp açın, ortasına dilediğiniz iç malzemeyi koyup yuvarlak şekilde kapatın.
 4. Poğaçaları yağlı kağıt serili fırın tepsilerine dizin. Tepside de tekrar kabarıncaya kadar bekletin. 
 5. Poğaçalarınızın üzerine yumurta sarısı sürün, dilerseniz susam ve çörekotu serpin.
 6. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişirin. Güzelce kızarınca alın, ılıdıktan sonra temiz bir mutfak beziyle sararak servise kadar bekletebilirsiniz.

Comments

Bir şişe soda 200ml.
Makinede yaparken de normal hamur ayarında başta yaklaşık 4 bardak un ekliyor sonra hamur karışırken kıvamına göre yavaş yavaş un ilave ediyorum. Tepsiye koyduktan sonra bir 15 dakika daha bekletiyorum.

Kuru maya kullanacaksanız 3 tatlı kaşığı kuru maya kullanabilirsiniz.

Servis makası çeyizimden, ben almadım maalesef.

Soya yağı aldığım tarifte vardı, düzelttim, ben zeytinyağı kullanıyorum.

Kartların bir kısımını internetten buluyorum, bir kısmını da grafik programlarında kendim yapıyorum. Uzun yıllar web sitesi tasarımı yaptım, photoshop gibi programlar bu konularda oldukça işinize yarayabilir.

Örtüm de maşallah daha henüz geçmez bir leke olmadı...

Ellerinize sağlık çok güzel bir sofra olmuş...Ben bu etiketleri,isim kartlarını nereden buluyorsunuz çok merak ediyorum.Bilgisayarınız da özel bir program mı var?Yoksa internetten mi?Bilgilendirirseniz çok sevinirim..

hatice abla poğaça çok güzel gözüküyor inş. pazar kahvaltısına yapmayı düşünüyorum.ama bir şey dikkatimi çekti neden soya yağı kullanıyorsunuz? bende ziraat mezunuyum tabiki araştırmışsınızdır ama kullanılmaması gereken yağların başında soya yağı,mısırözü yağı,kanola yağı geliyor en iyisi durumu yetenler için zeytinyağı tercih edemeyenler içinse ayçiçek yağı en azından benim değilde bu yolda yıllarını harcamış hocalarımızın hep söylediği birşeydir. sizin vesilenizle bende hatırlatmak istedim. bunun dışında herşey çok güzel hatice abla devamını hep bekliyoruz.hayırlı cumalar

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)