Matruşka Kahvaltısı
Tarçınlı Rulolar

Kepekli Poğaça

Herkese güzel dilekleri, duaları için çok teşekkür ederim. İnşallah sene sonunda mutluluğumuzun fotoğrafını da paylaşmak nasip olur.

Matruşka ölçü kaplarını sormuş çoğunuz, ben ebay'dan aldım...

Sofradakilerden en çok tarifi istenenler listesinde başta kepekli poğaça vardı, ben de ilk onunla başlıyorum bu hafta. Tarifin aslı bu sitenin ilk tariflerinden mayalı poğaçayla neredeyse aynı, ama aratınca kolay bulmanız için ayrıca yazıyorum.

Kepekli Poğaça:

Malzemeler:

  • 2 su bardağı ılık süt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 su bardağı  sıvıyağ
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket yuva maya
  • göz kararı yarım ölçü kepekli ve sade un

 

Hazırlanması:

  1. Elinize yapışmayacak yumuşaklıkta bir hamur yapıp, 10 dk. mayalandırın. Bu arada maydanozlu peynir içini hazırlayıp masanızı sıvıyağ ile yağlayın.
  2. Hamuru 5 parçaya bölün. Hamurumuzdan bir parça alıp 30 cm çapında açın. Açtığınız hamuru 8'e bölün.Hamurların uçlarına peynir harcınızdan yerleştirip sigara böreği gibi sarın. Bu işlemleri diğer 4 parça hamur için de uygulayın.
  3.  Pişmeden önce kabarmaları için 45dk. daha bekletin. Üzerlerine yumurta sarısı sürüp 160C'deki fırına sürün. 

Comments

sevgili hatice,
bu hafta ağırlayacağım misafirlerim için kepekli poğaçalardan yapmak istiyorum.tarifini büyük bir merakla bekliyordum.teşekkür ederim.yalnız maya olarak yaş maya mı, kuru maya mı kullandın? yanıtlarsan çok sevinirim.sevgilerimle...

Merhabalar Hatice hanım, öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun, rabbim sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin, Aşye İkbal ve Musab'ı da huzurla büyütün inşaallah... Matruşka ölçü kaplarını sizde görünce benimde hoşuma gitti nette bakındım sizin verdiğiniz linki gördüm (siz link'i vermeden önce) almamıştım ama, sizin aynı adresi yayınladığınızı görünce alayım dedim, dün sipariş verdim, karkonun teslimat zamanıyla ilgili bilgi olmadığından mail attım cevap gelmedi bugün telefon açtım o sitenin yapım aşamasında olduğunu söylediler, henüz denemeleri devam ediyormuş, kredi kartıyla ödeme yapmadınız değil mi dediler, kısaca özetlemek gerekirse ortada bişey satan bir site en azından şu anda yok sizin yönlendirmenize göre hareket eden arkadaşlar olursa belki sizinde canınızı sıkacak gelişmeler olabilir bilgilendirmek istedim, bu arada ben ödeme seçeneklerinden kapıda ödemeyi seçmiştim bu anlamda ben sıkıntı yaşamadım sadece ölçü kaplarım yok :)) Selam ve dua ile, Allaha emanet olun...

eline sağlık canım
nefis gözüküyor...

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)