Krem Peynirli Tavuk But
Taze Barbunyalı Humus

Diyet Cheesecake

IMG_0173

Doğrusu tariflerin önüne diyet kelimesi eklemeyi çok sevmiyorum. Sanki diyet olan bir yiyecek lezzetli olamazmış gibi bir önyargım var. Ama bu cheesecake tarifi önyargımı kırmama epey yardımcı oldu. Cheesecake'te un yok, şeker yerine de stevia (şekerotu) var. Şekerotu doğal bir tatlandırıcı, kan şekerini düzenliyor ve yüksek oranda lif içeriyor. Organik ürün satan yerlerde stevia bulabilirsiniz. Stevia yoksa toz splenda da kullanabilirsiniz. Normal marketlerde satılan stevia'yı alırken dikkatli olun, içine çok fazla koruyucu madde, yan ürün ekleyenleri var. 

Cheesecake:

Tabanı:

  • 2/3 su bardağı dövülmüş badem (un haline gelene kadar mutfak robotundan geçirin)
  • 1 su bardağı kaju/ceviz/fındık, iri parçalar halinde dövülmüş
  • 100gr tereyağı, eritilmiş

Üzerine:

  • 2 paket (toplam 400 gr) krem peynir
  • 2 yumurta, oda sıcaklığında
  • 2/3 su bardağı splenda ya da muadili miktarda stevia

Sos:

  • 1 paket (80gr) şekersiz, doğal tatlandırıcılı çikolata, benmari usulü eritilmiş

Hazırlanması:

  1. Fırını 175C'ye getirin. Tabanı için gereken malzemeleri karıştırıp altına yağlı kağıt serilmiş, kelepçeli kek kabına bastırarak yayın. Fırın kabını buzdolabına koyun.
  2. Bu arada krem peyniri, toz tatlandırıcı ve yumurtalarla çırpın. Dolaptan çıkardığınız tabanın üzerine bu karışımı dökün. Fırının bir ucuna içi kaynar su dolu bir kase yerleştirin. (cheesecake'in çatlamaması için) 
  3. Kalıbı fırının orta rafına yerleştirip 20-25 dakika pişirin. Hafif ılınınca buzdolabına alıp en az 12 saat dolapta bekletin. Ertesi gün erittiğiniz çikolatayı üzerine gezdirerek servis yapın.
 

Comments

Çok güzel gözüküyor. Elinize sağlık

On yildir beyazsekeri kullanmiyorum vede beyaz sekerin oldugu yiyecekleri tuketmiyorum. Nasil hissedilecegini denedigimde agzimda hos olmayan bir tat biraktigini gördum. Ilk önce ham kahverengi (organik) sekeri kullaniyordum, hala bazi tariflere kullandigim oluyor bazi nedenlerden dolayi, ama artik genelde organik sucanat (ingilizce, turkce karsiligini bulamadim) kullaniyorum. Sucanat kurutulmus ham seker ve iri un gibi. Kahverengi ham seker kristalize yapiliyor o nedenle tane tane. Sucanati hic bir sucluluk duygusu (sagligima karsi) duymadan tuketiyorum cunku cok önemli mineraller iceriyor. Ayrica Ayur Veda ya göre insan bir besini icinde buluna gida birimlerine (vitamin, mineral vs) degerlendirmeyecek. Yani bir elma elmayi olusturan vitamin ve minerallerin toplamindan daha "fazladir". Bal cok seker ve enerji icerir ama bu ayni miktarda beyaz sekerle karsilastirilamaz.

Haticecim stevianın. cok ciddi yan etkileri oldugu icin bazı ülkelerde yasaklandıgını okumustum. onun yerıne işlenmemiş doga seker kullanılabilir belki..

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)