Krem Peynirli Tavuk But
Taze Barbunyalı Humus

Diyet Cheesecake

IMG_0173

Doğrusu tariflerin önüne diyet kelimesi eklemeyi çok sevmiyorum. Sanki diyet olan bir yiyecek lezzetli olamazmış gibi bir önyargım var. Ama bu cheesecake tarifi önyargımı kırmama epey yardımcı oldu. Cheesecake'te un yok, şeker yerine de stevia (şekerotu) var. Şekerotu doğal bir tatlandırıcı, kan şekerini düzenliyor ve yüksek oranda lif içeriyor. Organik ürün satan yerlerde stevia bulabilirsiniz. Stevia yoksa toz splenda da kullanabilirsiniz. Normal marketlerde satılan stevia'yı alırken dikkatli olun, içine çok fazla koruyucu madde, yan ürün ekleyenleri var. 

Cheesecake:

Tabanı:

  • 2/3 su bardağı dövülmüş badem (un haline gelene kadar mutfak robotundan geçirin)
  • 1 su bardağı kaju/ceviz/fındık, iri parçalar halinde dövülmüş
  • 100gr tereyağı, eritilmiş

Üzerine:

  • 2 paket (toplam 400 gr) krem peynir
  • 2 yumurta, oda sıcaklığında
  • 2/3 su bardağı splenda ya da muadili miktarda stevia

Sos:

  • 1 paket (80gr) şekersiz, doğal tatlandırıcılı çikolata, benmari usulü eritilmiş

Hazırlanması:

  1. Fırını 175C'ye getirin. Tabanı için gereken malzemeleri karıştırıp altına yağlı kağıt serilmiş, kelepçeli kek kabına bastırarak yayın. Fırın kabını buzdolabına koyun.
  2. Bu arada krem peyniri, toz tatlandırıcı ve yumurtalarla çırpın. Dolaptan çıkardığınız tabanın üzerine bu karışımı dökün. Fırının bir ucuna içi kaynar su dolu bir kase yerleştirin. (cheesecake'in çatlamaması için) 
  3. Kalıbı fırının orta rafına yerleştirip 20-25 dakika pişirin. Hafif ılınınca buzdolabına alıp en az 12 saat dolapta bekletin. Ertesi gün erittiğiniz çikolatayı üzerine gezdirerek servis yapın.
 

Comments

bir pasta sever ve diyet yapan olarak müsait bir zamanda mutlaka denenecek. Teşekkürler Hatice hanım. Ankara'dan selam ve sevgilerle... TÜRKAN

Kubra hn, fotograftakini labne ile yaptim ben de. Bir sorun da olmadi.

Merhaba, cheese cake kısmı içerik olarak benim tarifime benziyor ancak Türkiyede tuzsuz krem peynir yok diye bildigimden aynı ölçüyü labne ile yapmayı denedim ama çok cıvık oldu. Siz peynir olarak ne kullanıyorsunuz?

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)