Portakal Ağacı Şubat Tarifleri
Ezber Bozan Kadınlar

Mozaik Pasta Topları

Unnamed

Portakal Ağacı'nda yıllarca annemin tarifleri, teyzem leyla eren'in tarifleri, ablam ayşe'nin tarifleri  gibi kategorilerle ailemin kadınları nice tariflerini kaydettiler bloga. Annem ana yemekleri, hamur işleri ile efsane olurken, teyzem salataları ile anıldı, ablamın menü fikirleri binlerce kez kaydedildi. Dün akşam kızım Ayşe İkbal okul sonrası gelip "ben bir tatlı uyduracağım" diye mutfağa girdiğinde annemin benim her mutfak maceram sonrası ne kadar sabırla mutfağını topladığını fark ettim. Bana göre dünyanın en düzenli insanı, mutfağı onun evdeki belkide en kıymetli alanı ve benim orada her seferinde bir savaş çıkarmama izin vermiş:)

Dün ben yorgunluktan ölürken kızım fikrinden vazgeçsin diye epey uğraştım Allah biliyor ya. Sonra dolaptan çıkardığı bir şeyleri karıştırdı, başta yardım almayı ve herhangi bir tarife bakmayı reddetti, sona doğru benimle beraber tamamlamayı istedi. "Anne Portakal Ağacı'na Ayşe İkbal'in tarifleri diye de bir bölüm eklesen?" dediği an 13 yaşında evdeki bütün yemek dergilerinden en garip tarifleri deneyip zorla tattırmaya çalıştığım zamanları hatırladım. (kendisini de bloga eklememi istediği an çaktırmadan birazcık ağlamış olabilirim)

Mutfak annemle beni, ailemin kadınlarını birbirlerine bağlamış, bana da bir annenin kızına destek olmak için belkide en önemlisinin sabırlı olabilmesi olduğunu gösterdi. İşte Ayşe İkbal'in blogdaki ilk tarifi:

 

Mozaik Pasta Topları:

Bu tarifin en güzel tarafı, yapıp buzluğa atıp ders çalışırken tatlı krizi tuttuğunda minik bir parça ağzınıza atabilmek:) Kalabalık bir misafir olduğunda da daha çok kişiye mozaik pasta ikram etmiş olabiliyorsunuz.

Malzemeler:

 

  • 2 paket bebek biskuvisi, ufalanmış 
  • 2 yk kakao
  • 2 yk cokokrem
  • Yarim cay bardagi sut
  • 2 yk h.cevizi yagi (ya da çiğ krema veya biraz daha süt)
  • 2 avuc ceviz

Yapılışı:

Hepsini karistirin, bu aşamada elinize yapışabilir, sorun değil, buzlukta 20 dk bekletin, daha sonra minik toplar yapip dilerseniz hindistancevizine bulayıp servis edin ya da streçe sarıp buzlukta saklayın.

 

 

 

Comments

Valla Hatice hanim beraber büyüdük ne çok zaman gecmis. ... ben peksimeti keşfedip yapalı 10 sene olmuş ve on senedir 1 numara 😉bu sadece biri.... bi an duygulandim ve yazmak istedim. 2 oğlum da sizin tariflerinizi tadarak büyüyor. Elinize emeğinize sağlık. ...

Merhaba,
Ayşe İkbal'in eline sağlık. Ne iyi fikirmiş minik toplar yapmak.
Sevgiler

Hatice Ayşe Ikbal in ilk fotoğrafını yani doğduğu gun gördüğümüz minik parmağını hatırlıyorum.Ne mutlu bu yaşına geldi ve bize tarifler veriyor.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)