Poğaçalar
Mozaik Pastalı Cheesecake

Ajvar Sos

FullSizeRender

Sene 2006, yeni evlenmişim, ilk kez kendi mutfağımda yemek yapacağım, hatta hangi yemek olduğunu bile çok net hatırlıyorum; Zeytinyağlı Taze Fasulye. O zamanlar tabii akıllı telefonlar vs yok. Tarifin adımlarını takip etmek için 5 kere mutfaktan çıkıp oturma odasına gidip geliyorum. Eşim şaşkınlıkla "ya sen Portakal Ağacı değil misin? Niye 5 kere bakıyorsun fasulye tarifine?" diyor şaşkınlıkla. "Onlar anne yemeği bi kere! Ben ya Meksika kurabiyesi ya da alengirli pastalar yapıp durdum bloga!" diyorum :D Sonra tabii o pastaların anne yemeği yerine geçmediğini öğretti hayat. İşte 14 sene sonra hiçbir tarife bakmadan bişeyler pişirdiğimde o ilk günlerdeki şaşkınlığım aklıma geliyor. Patlıcanlı, kırmızı biberli Ajvar sosu biz kahvaltılarda menemen gibi, bazen de makarnalara sos olarak kullanıyoruz.

Ajvar Sos:

2 kavanoz

Malzemeler:

 • 4-5 adet patlıcan
 • 4-5 adet kırmızı kapya biber
 • 1 adet kuru soğan
 • 2-3 diş sarımsak
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 4 adet domates
 • tuz
 • pulbiber
 • ve dilediğiniz baharatlar

Hazırlanması:

 1. Patlıcan ve biberleri birkaç yerinden bıçakla delip 200C fırında telin üzerinde közleyin. Çatalla bastırdığınızda iyice yumuşamışsa olmuş demektir. Biraz soğuyunca kabuklarını soyun.
 2. Domatesleri mutfak robotunda doğrayın. (Bu aşamada diğer sebzeleri de elle doğrayabilirsiniz ama ben bunları da robotta domateslerin üzerine ekliyorum.)
 3. Soğanı soyup yemeklik doğrayın. Sarımsakları da doğrayıp tavada hafifçe öldürün. Üzerine domatesli karışımı ekleyip 5 dakika kadar pişirin. 
 4. Bu arada kavanozları ve kapakları yıkayın. Lavaboya kaynar su doldurup bunları lavabonun içine koyun. Sos hazır olunca maşa ile bir kavanozu alın. İçine sosu doldurun. Yine maşa ile aldığınız kapağı hızlıca kapatn. Aynı işlemi diğer kavanoz için de yapın ve soğuyunca dolaba kaldırın. 

Comments

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)