Zebra Kek
3 Kaşık Tatlısı

Baklavalı Cheesecake (Videolu Tarif)

FullSizeRender 2

 

Yaz günlerine denk gelen bayramlara serin bir tatlı yapmak ya da dikkat çekici bir cheesecake yapmak isterseniz Baklavalı Cheesecake tam size göre! Eğer daha önce cheesecake yaptıysanız çok çok olay bir adım daha ekleyeceksiniz. Hiç cheesecake yapmadıysanız bile rahatça deneyebilirsiniz. Çünkü şimdiye kadar takipçiler tarafından binlerce denenen ve tutan bir tarif!

 
Baklavalı Cheesecake Tabanı; 1.5 paket büskivi 100 gr tereyağı 1 su bardağı fındık ya da ceviz
 
Tereyağını eritip büskivileri ve fındıkları rondodan geçir hepsini harmanla. 22 cm lik kelepçeli kek kalıbının altına yuvarlak yağlı kağıt kesip koy. Malzemeyi kek kalıbının altına ve kenarlarına elinizle bastırarak döşe. Buzdolabına koy. Fırını 175 dereceye ısıt.
 
Krema malzemesi 2 paket (400 gr) labne peyniri 1 kutu krema 3/4 sb şeker (şeker oranını kendi arzunuza göre ayarlayabilirsiniz.) 2 yemek kaşığı nişasta 1 paket vanilya 3 yumurta
 
Baklava kısmı: 12 adet baklavalık yufka (güvendiğiniz bir marka yoksa Portakal Ağacı baklava tarifinden elde de yapabilirsiniz.) çeyrek su bardağı toz şeker 5 yemek kaşığı tereyağı bir su bardağı ceviz
 
şerbeti: yarım su bardağı şeker çeyrek su bardağı su 1 yemek kaşığı limonun suyu
 
Kremanın yapılışı Labne peyniri ve şekeri çırp. Sonra yumurta hariç tüm malzemeleri ekle. Biraz daha çırp. (Kek gibi uzun süre çırpmıyoruz.) yumurtaları teker teker kırıp teker teker karıştır. Buzdolabındaki kek kalıbına kremayı boşalt. Biraz daha buzdolabında beklet.
 
Baklava kısmı için: baklava yufkalarının arasına eritilmiş tereyağı sür. 6 kat olunca arasına ceviz & şeker karışımı serp. kalan katları da yağlayıp üstüne yerleştir. Bıçakla çok en alt kata gelmeyecek şekilde baklava dilimleri kes. Yufkaların hepsini birlikte hafifçe alıp dolaptan çıkardığın cheesecake'in üzerine yerleştir. Kalıbın altına büyük bir alüminyum folyo serip etrafını kapla ve içinde iki parmak su olan fırın tepsisinin içine oturt. Önceden ısıtılmış fırında 45-50 dakika üzeri beyaz kalacak şekilde pişir. Pişme süresini ısı derecesini düşürerek de tamamlayabilirsiniz. Bu arada şerbeti için şeker ve suyu kaynat. Kaynayınca limon suyunu ekle, altını kapatıp ılınmasını sağla. Cheesecake pişince fırının kapağı yarı açık olacak şekilde soğumasını bekliyoruz. 15 dk sonra fırından çıkart, üzerine şerbeti gezdir. 8 saat buzdolabında bekletip servis yap.
 
 

Comments

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)