Bayram Tatlıları
Labneli Poğaça (Videolu Tarif)

Gavurdağı Salatası (Videolu Tarif)

 

IMG_2182

 

Annemin her misafir sofrasında en çok sevdiğim şey; çeşit çeşit salataları. Hatta blogdakiler teyzemin de salataları ile meşhur olduğunu iyi bilirler. Gavurdağı Salatasını da çok seviyorum çünkü bana Güneydoğu Anadolu gezilerimizi hatırlatıyor. 20 yıl önce kuzenimin okul gezisiyle giderken teyzem beni de davet etmişti. İlk kez o zaman Diyarbakır ve Şanlıurfa’yı görmüştüm. Sonra kayın biraderimin askerliği Diyarbakır’a çıkınca tekrar gittik. Doguda tanıdığımız tanımadığımız herkes o kadar misafirperverdiki bu insanların sıcakkanlılığına hayran olmustum.

Yillar yillar sonra Portakal Agaci muhtesem bir seye vesile oldu. Annemin Malatya Ogretmen Okulu’nda yillarca yatili okudugu, sonra kaybettigi ve 30 yil boyunca gorusmedigi Mardinli can arkadasi Nilgun teyze blogda annemin ismini paylasmam sayesinde annemle kavustu. Nilgun teyzemiz de bizi Mardin’de muhtesem bicimde agirladi. Sonra defalarca gittik Dogu’ya. Bazen kimseden habersiz “hadi Kahvaltici Mustafa’ya gidelim!” diye atladik ucaga😁 Zaten kısacık bir salata Videosunda bu Kadar çok konuşmamdan doğuya ve İnsanına olan sevgimi anlayacaksiniz ☺️

Ben bu salatayı arkadaşlarımdan öğrendiğim gibi 4 domates, 1 sivri biber, taze soğan, tuzla ovulmuş kuru soğan, maydanoz, bol ceviz, nar ekşisi ve zeytinyağı ile yapıyorum. Sizin de öneriniz varsa duymayı çok isterim!

Comments

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name is required. Email address will not be displayed with the comment.)